Sierpień
Poradnik Działkowca > Kalendarz prac ogrodowych
Sierpień to pełnia lata; obficie kwitną kwiaty letnie, z których wiele nadaje się do tworzenia bukietów. W sierpinu, z reguły dopisuje pogoda a więc w pełni można korzystać z uroków posiadania ogrodu a czas spędzony na pracy i wypoczynku w ogrodzie, działce, na balkonie lub tarasie na pewno wyjdzie nam na zdrowie.
Nie należy zapominać o ogrodzie przed wyjazem urlopowym, jeżeli wyjeżdżamy na dłużej warto przed wyjazdem mocniej podlać ogród lub zapewnić roślinom opiekę zaprzyjaźnionej (i znającej się za rzeczy) osoby.
Sierpień to też miesiąc w którym każdy ogrodnik ma wiele zajęć.
Sierpień w ogrodzie to czas zbioru owoców na przetwory oraz cięcia wiśni i czereśn
Należy w tym czasie regularnie podlewać i nawozić rośliny - zwłaszcza w czasie suszy i upałów. Dotyczy to również trawnika, który nie powinien być koszony zbyt nisko, by nie dopuścić do jego wysuszenia. Jeśli zamiast trawnika założyliśmy łąkę kwiatową to można ją w tym miesiącu skosić.
Inne prace, które przeprowadza się w sierpniu:
Zabiegi pielęgnacyjne:
Na rabatach polegają na spulchnianiu ziemi oraz odchwaszczaniu i podlewaniu tych roślin, które tego potrzebują. Należy usuwać przekwitające kwiaty róż i bylin aby pobudzić je do dalszego kwitnięcia.
Przekwitłe pędy lawendy przyciąć. Przycinamy również inne przekwitajace krzewy. Zabieg ten poprawi wygląd a czasem spowoduje niezbyt obfite powtórne kwitnienie.
Roślinom kwitnącym dostarczmy wodę i pokarm.
Jak w poprzednim miesiącu dbamy o krzewy róż, które właśnie okresie kwitnienia wymagają szczególnej troski. Grunt pod krzewami regularnie odchwaszczamy a kwitnące krzewy warto nawozić nawozem wieloskładnikowym. Krzewy róż wymagają podlewania niezbyt częstego ale za to obfitego. Przekwitjące kwiatostany usuwamy, odcinając je nad pierwszym, górnym liściem pięciolistkowym.
Gałęzie, które uginają się pod ciężarem owoców zabezpieczamy przed złamaniem podpierając je drewnianymi tyczkami lub podwiązując do grubszych konarów.
Przygotowujemy miejsca na nowe nasadzenia truskawek; wygrabiamy je, nawozimy, usuwamy chwasty i śćiółkujemy.
Zwalczamy również szkodniki i choroby roślin ogrodowych.
Nawożenie :
Jednoroczne kwiaty letnie mogą być raz zasilone, natomiast pod koniec sierpnia przestaje się nawozić byliny.
Rozłożyć pod drzewami i krzewami warstwy kompostu o grubości od 1 do 2 cm.
Miesiąc sierpień to dobry termin na wysiew nawozów zielonych takich jak np. gryka, rzepak, wyka.
Sadzenie :
W sierpniu jest najlepsza pora na sadzenie wielu roślin:
- Wysadzamy na stałe miejsce rośliny dwuletnie oraz dzielone byliny,
- Przesadzamy i sadzimy krzewy liściaste. Sierpień jest do tego doskonałym terminem - do zimy zostało jeszcze sporo czasu i rośliny zdążą zaadaptować się w nowym miejscu.
- Sadzenie drzew i krzewów iglastych i wiecznie zielonych - II połowa miesiąca.
- Wysadzić wcześnie kwitnące byliny oraz cebulki szachownicy cesarskiej, szachownicy kostkowatej, narcyzy, krokusów, przebiśniegów, bulw lilii białej, kosaćców bródkowych czy pustynnika - na przełomie sierpnia i września.
Cięcie :
Przyciąć żywopłoty liściaste (również zimozielone) oraz iglaste.
Przeprowadzamy, po zebraniu owoców, letnie cięcie prześwietlajace krzewów jagodowych takich jak porzeczki, agrest, maliny czy jeżyny oraz drzew pestkowych takich jak morele, brzoskwinie czy śliwki. Z agrestu, porzeczek czerwonych i białych wycinamy pędy najstarsze, na których jest już mało paków kwiatowych. Pędy te można poznać po tym że mają ciemniejszą korę niż pędy młodsze.
Wycinamy po zbiorach malin (koniec lipca - początek sierpnia) stare, zasychające pędy. Pozostawiamy pędy tegoroczne.
W drugiej połowie sierpnia, po zbiorze owoców, prześwietlamy korony drzew wiśni i czereśni.
W sierpniu można też przyciąć krzewy iglaste.
Rozmnażanie roślin : pobieranie i ukorzenianie sadzonek krzewów wiecznie zielonych i innych np. berberysów czy szczodrzeńca - szczegóły w temacie: rozmnażanie roślin
Zbieramy nasiona kwiatów jednorocznych oraz rozmnażamy byliny.
Sierpień to doskonała pora na dzielenie i przesadzanie bylin, które już zakończyły kwitnienie na przykład fiołków wonnych i fiołków motylkowatych, smagliczek skalnych, żagwinu, omiegów kaukaskich,floksów szydlastych, ubiorków wiecznie zielonych, rogownicy, karmnika ościstego, dąbrówki rozłogowej, barwinków, astrów alpejskich, zawciąga, macierzanki.
Kosaćce kłączowe - irysy bródkowe i irysy syberyjskie dzielimy co trzy lata - można to robić przez cały sierpień. Druga połowa sierpnia to najlepsza pora na dzielenie piwonii. Do dzielenia nadają się tylko kilkuletnie karpy, na których jest dużo pąków.
Jeżeli dzielimy wysokie byliny kwitnące latem to aby dobrze zniosły ten zabieg należy po kwitnieniu najpierw przyciąć im pędy. Po dwóch tygodniach rośliny wykopujemy i dzielimy w taki sposób, aby każda częśc miała zdrowy i dobrze rozwiniety system korzeniowy.
Można też przygotować sadzonki pędowe bluszczu pospolitego, barwinka, rozchodników.
Trawnik : Należy strzyc regularnie ale nie zapominając, że wyższa trawa bardziej zacienia glebę, która w mniejszym stopniu ulega wysuszeniu - więc nie należy trawy strzyc zbyt nisko i zbyt często. W czasie upałów podlewamy trawę - najlepiej robić to rano lub wieczorem, zwłaszcza podczas słonecznych dni.
Oczko wodne : Uzupełniamy wyparowującą ze zbiornika wodę. W upalne dni problemem może być niedobór tlenu w wodzie dlatego trzeba napowietrzać wodę. Rozwiązaniem (i to efektownym) jest zainstalowanie fontanny lub małej kaskady. Można też zastosować pompę napowietrzającą.
Usuwamy rozwijające się w wodzie glony wyławiając je czerpakiem. Można też zapobiegać opanowaniu zbiornika przez glony wpuszczając do wody kijanki lub mięczaki - np.błotne ślimaki. Jeżeli nie hoduje się rybek można wykorzystać do pomocy zooplankton (np. rozwielitki), które żywią się glonami.
Zbiory : W sierpniu zbieramy wiele warzyw i owoców, można też w dalszym ciągu zbierać zioła.
Z warzyw zbieramy między innymi ogórki, pomidory, paryke, cebulę, cukinie, kabaczki oraz czosnek posadzony wiosną - zbiór przeprowadzmy, gdy liscie zasychają.
Na drzewach i krzewach owocowych dojrzewają letnie odmiany jabłek, gruszek i śliw oraz brzoskwinie, borówki amerykańskie, jeżyny.
Pod koniec sierpnia usuwamy część liści zacieniających dojrzewające winogrona oraz przycinamy częśc tegorocznych pedów. Dzięki tym zabiegom dojrzewające owoce będą miały wiecej słońca.
Kamienna ławeczka, ścieżka, mchy i wrzosy. Całość tworzy romantyczny nastrój.
W sierpniu kwitnie obficie wiele kwiatów.
Kwiaty kwitnące w sierpniu : Jeszcze kwitnąmalwyi niektóre odmiany liliowców. W sierpniu obficie kwitną ślazówki, powoje, czarnuszka damasceńska, aksamitki, nagietki, maciejka, liatra kłosowa, rozchodniki okazałe, nasturcje, astry chińskie, dalie, begonie, cynie wytworne, kosmosy, mieczyki, lwie paszcze, dzielżany, floksy wiechowate, krwawniki, acidantera dwubarwna, nachyłki, pysznogłówki, słoneczniki, tawułki, rudbekie, kanna (paciorecznik), niecierpki Waleriana i nowogwinejskie, kocanki ogrodowe (suchołuska, nieśmiertelnik).
Na balkonach kwitną lobelie, werbeny, petunie, bakopa, diaskia, begonie zwisające, sunadaville.
W oczku wodnym kwitną grzybienie zwane też liliami wodnymi.
Krzewy kwitnące w sierpniu : róże, hortensje, budleja Davida, hibiskus ogrodowy, tawuła japońska, dziurawiec kielichowaty oraz zimujace w pomieszczeniach kufliki, oleandry, fuksje.
W lipcu i sierpniu bardzo efektownie wyglądają perukowce o puszystych różowych lub bordowych owocostanach i czerwonych liściach.
Pnącza kwitnące w sierpniu : clematisy, fasola ozdobna, wilce, tunbergia oskrzydlona, lędźwian szerokolistny, milin amerykański, kobea pnąca, rdeast Auberta, glicynia chińska.
Drzewa kwitnące w sierpniu : sumak octowiec.