Październik - ROD Sady Antoniukowskie Białystok

Rodzinny Ogród Działkowy
Sady Antoniukowskie
Białystok
ROD Sady Antoniukowskie Białystok
Przejdź do treści

Październik

Poradnik Działkowca > Kalendarz prac ogrodowych

Październik  jest miesiącem sadzenia drzew i krzewów owocowych. Drzewka posadzone  jesienią zregenerują system korzeniowy przed nastaniem zimy i od  wczesnej wiosny rozpoczną wegetację i zaczną rosnąć. Najlepszym terminem  jest druga połowa października, aż do mrozów.
Kupujemy drzewka na podkładkach karłowych i półkarłowych: M9, P14, P60, P16, M26, które
wcześnie zaczynają owocować. Można też posadzić drzewka 2-4 letnie, a nawet 8 letnie.
Jesienią  drzewek nie przycinamy, robimy to dopiero na wiosnę celem wyrównania  części naziemnej korony, a uszkodzonym systemem korzeniowym.
Pod  koniec miesiąca można przygotować sadzonki porzeczek i winorośli -  ścinamy jednoroczne pędy tych roślin, tniemy na odcinki długości 20-40  cm. Są to sadzonki zdrewniałe, które możemy przechować do wiosny w  wilgotnym torfie lub piasku albo wysadzić do ziemi tak, aby górny pąk  sadzonki znajdował się nad jej poziomem.


Październik w ogrodzie to czas zbioru ostatnich jabłek i gruszek.

OCHRONA DRZEW I KRZEWÓW JAGODOWYCH
Gdy z drzew i krzewów opadną liście, należy je dokładnie wygrabić, zebrać z konarów
i gałęzi zeschnięte owoce, tzw. mumie porażone przez brunatną zgniliznę drzew ziarnkowych
i pestkowych - pozostawione na drzewach staną się źródłem choroby.
Pod  drzewami wykonujemy ostatnie odchwaszczanie, co pozwala na uniknięcie  chwastów aż do maja i ogranicza liczbę gryzoni na działce, które mogłyby  zimą założyć kryjówki w zarośniętych miejscach i uszkadzać młode  drzewka. Na 3-4 tygodnie przed opadnięciem liści z jabłoni można wykonać  oprysk 5% mocznikiem, co m.in. przyspieszy rozkład liści, a wraz z nimi  zimujących otoczni grzyba parcha jabłoni.
Okres bezlistny to czas do zwalczania groźnej choroby - kędzierzowatości liści brzoskwini
i nektaryny. Wiosną liście są zdeformowane, przebarwione na fioletowo, przedwcześnie
opadają co ma znaczny wpływ na plonowanie i poważne zagrożenie dla drzewa.
Zwalczanie  choroby należy przeprowadzić w październiku, najlepiej w słoneczny  dzień, gdy temperatura powietrza przekracza +7 st.C, stosując Miedzian  lub Syllit (albo inny preparat dodynowy). Oprysk należy wykonać  wykorzystując dużą ilość cieczy roboczej, dokładnie opryskując  powierzchnię kory brzoskwini, jak i drzew oraz krzewów rosnących w  bezpośrednim sąsiedztwie.

NA GRZĄDKACH WARZYWNYCH
Zbieramy  z grządek prawie wszystkie warzywa, a niektóre przeznaczamy do  przechowania. W pierwszej kolejności zbieramy najbardziej wrażliwe na  przemarznięcie buraki, marchew i selery, potem cykorię liściową i  endywię, różne sałaty, szpinak jesienny, rukolę, szczypiorek, rzodkiewkę  i inne gatunki.
Po zbiorach oczyszczamy grządki z chwastów i resztek roślin. Te odpady przeznaczamy na kompost.
W drugiej połowie miesiąca sadzimy czosnek i cebulę dymkę. Najlepiej sadzić cebulki gęściej i głębiej niż na wiosnę.
Należy  zaplanować uprawy na kolejny sezon. Pod warzywa o dużych wymaganiach  pokarmowych, warto zastosować obornik lub kompost, a glebę przekopać.  Rośliny wysiane na zielony nawóz także przekopujemy, zaś gatunki ozime  pozostawiamy.
Zastosowanie  nawozów wapniowych - nie można ich łączyć z nawozami organicznymi, bo  wapno spowodowałoby spalenie masy organicznej. Należy zachować półroczną  przerwę między stosowaniem tych nawozów. Nawozy wapniowe wprowadzamy do  gleby pod szpadel celem lepszego wymieszania wapna z glebą.
KWIATY I KRZEWY
Na zimę  należy okryć róże przed mrozami, usypując kopczyki z ziemi lub piasku w  wysokości 30 cm. Jesienią nie przycinamy róż, gdyż przemarzają i są  bardziej podatne na choroby - można to zrobić dopiero na wiosnę w  kwietniu po odgarnięciu kopczyków.
Po  pierwszych przymrozkach wykopujemy kłącza pacioreczników, bulwiaste  korzenie dalii oraz bulwy begonii bulwiastej. Cebule i bulwy suszymy,  czyścimy z ziemi oraz resztek suchych liści i pędów, oddzielamy cebule  potomne i układamy w skrzyneczkach przykrywając torfem, piaskiem lub  trocinami. Do czasu wiosennego sadzenia przechowujemy je zwykle w  temperaturze ok. 5-10 st.C.
ROD Sady Antoniukowskie
ul . Świętokrzyska 14
Białystok 15 - 843
tel . 880 366 612
sadyantoniukowskie@op.pl
Darmowy licznik odwiedzin
Wróć do spisu treści