Marzec - ROD Sady Antoniukowskie Białystok

Rodzinny Ogród Działkowy
Sady Antoniukowskie
Białystok
ROD Sady Antoniukowskie Białystok
Przejdź do treści

Marzec

Poradnik Działkowca > Kalendarz prac ogrodowych

Porady ogrodnicze na marzec


● Porządki
Coraz lepsza pogoda zachęca do wiosennych porządków w ogrodzie. Nie spieszmy się jednak z nimi gdyż w każdej chwili mogą powrócić mrozy, a wtedy odkryte rośliny zostaną uszkodzone. Na początku miesiąca bez szkody, można wygrabić trawnik, przyciąć zeszłoroczne pędy bylin, spulchnić glebę i usunąć chwasty trwałe, odpowiednio przyciąć drzewa i krzewy, zastosować nawożenie. Gałęzie po cięciu roślin najlepiej rozdrobnić i przeznaczyć na kompost lub do ściółkowania (absolutnie nie palić!). Gdy rośliny wznowią już wegetację należy zdjąć z nich osłony i rozgarnąć kopczyki. Najlepiej robić to w dni pochmurne, kiedy temperatura nie jest za wysoka. Dzięki temu odsłonięte części roślin, nie będą narażone na duże wahania temperatur.


W marcu przeprowadzamy opryski drzew owocowych i iglaków w celu zwalczenia miseczników

● Stop spalaniu!
Większość gmin wprowadziła całkowity zakaz spalania na swoim terenie. Naruszenie go jest wykroczeniem i podlega grzywnie. Przy spalaniu wydziela się dużo dymu, który utrudnia oddychanie i powoduje łzawienie. Jednak największym niebezpieczeństwem są powstające przy tym trujące substancje. Działają one mutagennie i należą do najbardziej trujących, rakotwórczych związków. Najkorzystniejszą formą zagospodarowania odpadów organicznych, a jednocześnie najprostszym sposobem ich pozbycia się, jest kompostowanie. Otrzymany kompost jest łatwo dostępnym i wartościowym nawozem organicznym. Więcej na ten temat można przeczytać na www.dzialkowiec.com.pl w zakładce Bądź eko.


● Dobrze zaplanuj
To ostatni moment na planowanie nasadzeń w ogrodzie. W sprzedaży pojawiło się wiele ciekawych odmian, ładniejszych, plenniejszych i mniej podatnych na choroby. Przed zakupem zawsze trzeba poznać docelowe rozmiary roślin oraz ich wymagania – w przeciwnym razie za kilka lat mogą przysporzyć nam kłopotów zagłuszając sąsiednie uprawy, „przechodząc” do sąsiada lub ocieniając „pół” działki.

● Na trawniku
Przeprowadzamy wertykulację trawnika – pionowe nacinanie darni na głębokość od kilku do kilkunastu milimetrów. Chodzi o usunięcie filcu, pobudzenie traw do wzrostu, walkę z mchem i chwastami. Zabieg powinno przeprowadzać się już od drugiego roku po założeniu trawnika.


● Modernizacja
Wiosną świeżym okiem patrzymy na działkę. Łatwiej nam uprzątnąć grządki, przyciąć stare krzewy i drzewa, czy pozbyć się roślin, które już dawno przestały być użyteczne. Warto poświęcić teraz nieco wysiłków na odświeżenie wizerunku działki, wszak będziemy z niej korzystać przez cały sezon. Czasem jednak nie jest łatwo określić od czego zacząć – z pomocą przyjdzie marcowy „Działkowiec”, w którym przedstawione są zasady urządzania działki, tak aby była funkcjonalna, użyteczna i jednocześnie ozdobna. Warto skorzystać z inspiracji...


● Dzielenie bylin
Rozmnażamy byliny, które latem i jesienią pięknie kwitły (astry, liliowce, funkie, rudbekie, tawułki). Wykopujemy duże, rozrośnięte kępy i dzielimy je na kilka części (3–6). Następnie sadzimy bezpośrednio do gruntu, na wcześniej przygotowanym miejscu i podlewamy.


● Tniemy krzewy ozdobne
Przed rozpoczęciem wegetacji tniemy jaśminowce, krzewuszki, derenie, budleje, tawuły, pięciorniki, ketmie. W zależności od potrzeb jest to cięcie odmładzające, korygujące lub pobudzające kwitnienie. Zawsze usuwamy pędy rosnące zbyt blisko siebie, zagęszczające koronę, połamane i chore, najsłabsze, krzyżujące się.

● Cebulowe preludium
Wiosna należy do roślin cebulowych – na początku kwitną np. ranniki, śnieżyczki, cebulice, krokusy i narcyzy, później tulipany, szafirki, hiacynty, szachownice i czosnki ozdobne. Niestety, kto nie posadził cebulek w ubiegłym roku, teraz może tylko podziwiać ich piękno u sąsiadów... Nie wszystko jednak stracone – wiosną sadzi się cebule i bulwy innych, kwitnących latem roślin cebulowych. A są to m.in. dalie, mieczyki, niektóre lilie, pacioreczniki i begonie.

● Zadbajmy o brzoskwinię
Początek miesiąca to ostatni moment na opryskanie drzew brzoskwiń i nektaryn przeciw kędzierzawości liści brzoskwini. Jeśli będziemy zwlekać (do rozpoczęcia wegetacji), zabiegi będą nieskuteczne. Polecane preparaty to Carpene lub Syllit.


● Profilaktyka
W okresie bezlistnym stosujemy Promanal (preparat na bazie oleju parafinowego) do zwalczania form zimujących mszyc, miodówek i przędziorków występujących na drzewach i krzewach owocowych oraz ozdobnych. Wycinamy pędy ze zmianami spowodowanymi przez raka drzew owocowych (zwłaszcza na jabłoniach i gruszach) zabezpieczając rany bezpośrednio po cięciu białą farbą emulsyjną z dodatkiem 2% Topsinu M 500 SC. Usuwamy zmumifikowane owoce oraz uschnięte gałęzie wiśni, czereśni i śliw(źródła brunatnej zgnilizny). Po rozpoczęciu wegetacji na wszystkich gatunkach drzew owocowych warto wykonać zabieg preparatem miedziowym, który ma znaczenie fitosanitarne. Miedź ogranicza występowanie i rozwój chorób bakteryjnych np. zarazy ogniowej na jabłoniach i gruszach lub raka bakteryjnego. Jest też skuteczna w walce z chorobami grzybowymi kory i drewna, a także ogranicza parcha jabłoni i parcha gruszy.


● Szkodniki malin Pędy, na których znajdują się kilkucentymetrowe podłużne lub okrągłe galasowate wyrośla należy wyciąć i spalić. W wyroślach zimują larwy szkodników – pryszczarka lub galasówki. Powstawanie wyrośli (efekt żerowania larw) powoduje słabszy wzrost i łamanie się pędów oraz zmniejszenie plonowania.


● Torbiel śliw Pierwsze symptomy choroby widoczne są na zawiązkach owoców po 3–4 tygodniach od kwitnienia. Porażone owoce są nadmiernie wyrośnięte, wydłużone, spłaszczone, bez pestki, żółtozielone, pokryte woskowym nalotem. Większość z nich gnije i opada. Aby ograniczyć chorobę, w okresie bezlistnym należy usuwać pozostające na drzewach zmumifikowane owoce (torbiele) – źródło choroby. W fazie nabrzmiewania i pękania pąków śliwy opryskujemy Syllitem.


● Zrazy
Początek marca to ostatni moment aby ściąć zrazy do przeszczepiania drzew. Zrazy powinno się przechowywać w niskich temperaturach (np. w chłodnej piwnicy, lodówce, zabezpieczając przed wysychaniem wilgotną szmatką i perforowaną folią). Co kilka dni należy sprawdzać ich stan i w razie potrzeby zwilżyć. W piwnicy końcówki pędów wkładamy w wilgotne podłoże np. piasek lub piasek z torfem, następnie zakładamy na nie worek foliowy.


● Prześwietlamy drzewa i krzewy
Można ciąć jabłonie i grusze oraz wszystkie krzewy owocowe. Z cięciem brzoskwini lepiej poczekać do kwietnia – gdy będzie widać już straty zimowe oraz zawiązki owoców. Cięcie czereśni i wiśni lepiej odłożyć do lata – termin ten znacznie zmniejsza ryzyko infekcji groźnymi chorobami grzybowymi. Zawsze wycinamy pędy słabe, uszkodzone, pokładające się na ziemi, zbytnio zagęszczające koronę. Zasady cięcia poszczególnych gatunków różnią się, dlatego aby nie popełnić błędów i nie zaprzepaścić zbiorów warto przed cięciem zapoznać się z nimi.

● Cięcie po posadzeniu
W drugiej połowie miesiąca można wykonać cięcie drzew i krzewów owocowych posadzonych jesienią. Drzewko bez rozgałęzień bocznych przycinamy na 70–80 cm od ziemi, w odległości 0,5 cm nad zdrowym pąkiem (oczkiem). U drzewka z rozgałęzieniami usuwamy wszystkie pędy z pnia do wysokości 60 cm, pędy rosnące pod zbyt ostrym kątem oraz grubsze od przewodnika. Gałązek pierwszego piętra nie przycinamy. Pozostałe skracamy według zasady, że najdłuższe są te najniżej położone, a im wyżej, tym pędy są krótsze. U krzewów porzeczki i agrestu przycinamy pędy na 2–4 oczka.● Sadzenie
Pod koniec miesiąca można sadzić nowe rośliny, pod warunkiem, że gleba jest odpowiednio przygotowana, a temperatura już się ustabilizowała.


● Uprawki wiosenne
Jeśli gleba już rozmarzła i nieco obeschła, zaczynamy pierwsze wiosenne uprawki. Glebę można lekko wzruszyć, zastosować wieloskładnikowe nawozy mineralne (Azofoska, Fructus) i wymieszać je z wierzchnią warstwą gleby. Uprawę gleby wykonuje się także na miejscu przeznaczonym pod rozsadnik. Dobrze jest okryć go ciemną ściółką. Warto już przygotować zagony pod siew nasion, wyznaczyć grządki, rzędy i ścieżki. Można już zakładać tunele niskie. Systematycznie zwalczamy na działce pojawiające się chwasty.


● Produkujemy rozsadę
W drugiej połowie marca siejemy nasiona pomidorów (odmiany samokończące i wysokie), bazylię, majeranek i inne zioła (np. melisę, tymianek). Do czasu skiełkowania nasion utrzymujemy temperaturę 22–24°C, potem około 18°C.

● Pod osłonami
W zależności od pogody, pod osłonami wysokimi można wysiać rzodkiewkę, koper, posadzić cebulę dymkę. Sadzimy wcześniej wyprodukowane lub zakupione rozsady wczesnych warzyw, ale jeżeli jest jeszcze za zimno, trzeba poczekać z pracami. Pod osłonami pędzi się szczypiorek, cebulę, pietruszkę i selery.


● Wysiewy
W drugiej połowie miesiąca, przy sprzyjającej pogodzie siejemy do gruntu warzywa wytrzymałe na niskie temperatury (rzodkiewka, marchew, pietruszka, pasternak, koper, cebula, groch, bób). Można sadzić już czosnek i cebulę dymkę. Zasiewy okrywamy włókniną lub folią perforowaną.
ROD Sady Antoniukowskie
ul . Świętokrzyska 14
Białystok 15 - 843
tel . 880 366 612
sadyantoniukowskie@op.pl
Darmowy licznik odwiedzin
Wróć do spisu treści