Grudzień - ROD Sady Antoniukowskie Białystok

Rodzinny Ogród Działkowy
Sady Antoniukowskie
Białystok
ROD Sady Antoniukowskie Białystok
Przejdź do treści

Grudzień

Poradnik Działkowca > Kalendarz prac ogrodowych

W SADZIE
● Ścinamy zrazy
Przygotowanie zrazów do wiosennego szczepienia polega na ścięciu rocznych, zdrowych, silnych pędów i właściwym ich przechowaniu do kwietnia. Podpisane pęczki zrazów przechowujemy w temperaturze 2-4°C, umieszczone do 1/3 długości w wilgotnym piasku, trocinach lub torfie.


Należy zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę - osłonki przeciw zającom i gryzoniom
● Zimowe zabezpieczenia
Chociaż mroźne zimy zdarzają się co kilka lat, to z problemem uszkodzeń mrozowych drzew i krzewów owocowych trzeba liczyć się co roku. U większości gatunków spadki temperatury poniżej -25°C powodują przemarznięcia pędów, a u gatunków mniej odpornych (brzoskwinia, morela, niektóre grusze i jabłonie) mogą być zabójcze dla całych drzew. Powstawaniu uszkodzeń mrozowych na pniach i nasadach konarów drzew skutecznie zapobiega ich bielenie lub owijanie np. słomą. U drzewek posadzonych jesienią przed nastaniem mrozów usypujemy wokół pnia 30 cm kopczyk z ziemi. Specjalnego traktowania wymagają jeżyny bezkolcowe – zdejmujemy je z rusztowania i układamy na ziemi w płytkim dołku, okrywając np. stroiszem. Zainteresowanych tematem odsyłamy do grudniowego wydania „działkowca”, gdzie oprócz praktycznych zaleceń dotyczących zabezpieczania poszczególnych gatunków i odmian, można przeczytać o tym co wpływa na zimowanie roślin – czyli jak sami stymulujemy bądź osłabiamy ich mrozoodporność.
● Z myślą o winogronach z tunelu
Pod osłonami warto uprawiać odmiany o dużych i atrakcyjnych owocach. Zbiór winogron jest tu wcześniejszy o 4-6 tygodni, a sadząc odmianę wczesną, owoców możemy spodziewać się już w lipcu. Jednocześnie pod osłonami jest zimą o kilka stopni cieplej, dzięki czemu krzewy nie muszą być tak starannie okryte jak w gruncie. Warto zainteresować się taką uprawą – nie jest trudna, a korzyść i satysfakcja gwarantowane! Receptę na super grona można znaleźć w grudniowym „działkowcu”.
· Modernizacja kwatery sadowniczej
Po jesiennym nawale pracy mamy wreszcie chwilę by zastanowić się nad koniecznością zmian w działkowym sadzie. Czasem wystarczy kilka zabiegów, aby radykalnie – i co najważniejsze szybko – odmłodzić zaniedbany sad. Jak ocenić kiedy warto podjąć próbę ratowania tego co już rośnie, a kiedy najlepszym rozwiązaniem jest wycięcie starych i posadzenie nowych roślin? Co warto posadzić w zamian? To bardzo obszerne zagadnienia dlatego odsyłamy do październikowego i listopadowego „działkowca” – artykuły „Czas na zmiany” rozwieją wątpliwości.
OCHRONA ROŚLIN
● Profilaktyka
Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami zrakowaceń. Ograniczymy w ten sposób źródła rozprzestrzeniania się wiosną zarodników chorób grzybowych. Porażone owoce trzeba usunąć z działki lub głęboko zakopać.
● Dokarmiamy ptaki
Ptaki należy dokarmiać mądrze czyli tak aby im nie szkodzić. Karmniki muszą być utrzymane w czystości, a dokarmianie rozpoczynamy po nastaniu mrozów i przerywamy podczas odwilży. Używamy pokarmów pełnowartościowych. Nigdy nie stosujemy odpadków kuchennych. Zainteresowanych zimowym menu poszczególnych gatunków ptaków odsyłamy do grudniowego „działkowca”.
ROD Sady Antoniukowskie
ul . Świętokrzyska 14
Białystok 15 - 843
tel . 880 366 612
sadyantoniukowskie@op.pl
Darmowy licznik odwiedzin
Wróć do spisu treści